Tisk
PDF

Standardní tance

mcrstt09 dosp 510Elegantní standardní kolové tance vyjadřují vznešenost, ladnost pohybu, eleganci tanečníka a lásku k hudbě. Do soutěžních standardních tanců se řadí Waltz, Tango, Valčík, Slowfox a Quickstep. Standardní tance můžeme tančit v páru, sólově nebo i ve skupině. Původ všech standardních tanců nalezneme v Anglii, kromě náruživého tanga, které, ač je řazeno do tanců standardních, kořeny má v latinské Americe, konkrétně v Argentině. Tango je tedy v jádru původem jediným latinsko-americkým tancem mezi tanci standardními. Obliba standardních tanců trvá již od první světové války a dodnes jsou všechny společenské tance nejen v Čechách velice oblíbeny a hojně vyhledávány.


Waltz:

Anglický tanec plný ladných vln a tradičních variací v pravidelném ¾ rytmu s krokovým schématem krok-krok-přísun. Tempo se pohybuje okolo 30 taktů za minutu.

Počátky Waltzu nacházíme na začátku 20.století. V roce 1908 přichází do Evropy tanec zvaný Boston, který pravděpodobně pocházel z Ameriky a vypadal v podstatě jako zpomalený a upravený valčík. Byla v něm řada přirozených kroků vpřed a vzad, ale i otáček. Důraz se nekladl na rytmus, ale na melodii. Po r.1914 byl tento tanec naprosto vytlačen vlnou foxtrotu a téměř zapomenut. V roce 1924 se však přes Vídeň vrátil do Evropy jako Waltz-boston, tentokrát však v pravidelném 3/4 taktu. V r.1926 prosadili Angličané malé zrychlení tempa, přísný rytmus - jeden krok na jednu dobu ve 3/4 rytmu, krokové schéma krok-krok-přísun a diagonální směrování postupu tohoto tance. Ve 30.letech 20.století byl Waltz již velice oblíbeným tancem každého salonu.

Pro pohyb Waltzu jsou charakteristické velké zdvihy a snížení, swing ukončený přísunem a rotace páru. Je to pomalý tanec, v jehož hudbě je cítit vůně romantické lásky.

ukázka tance Waltz - ZDE


Tango:

Dynamické a stále překvapující Tango pochází z Argentiny. Je tančené v 2/4, ale i 4/8, či 4/4 rytmu s rychlostí cca 33 taktů za minutu. Pohyb je rychlý, ostrý a bez zdvihů s napětím a očekáváním časté změny rychlosti směru pohybu. Charakteristické jsou staccato pohyby hlavy.

Tango vzniklo v Argentině pod výraznými španělskými a černošskými vlivy z tance zvaného Milonga. Z argentinského Buenos Aires bylo tango převezeno na přelomu 19. a 20. stol. do Paříže, kde se tančilo hlavně v přístavních krčmách. Mládež přitahovaná exotikou se ho snažila tančit na zábavách, ale narazila na odpor slušně vychované společnosti. Papež dokonce na tango uvalil klatbu. Po určitých úpravách ale bylo tango přijato do společnosti a pořádaly se tzv. tango-večírky, tango-čaje, tango party. V letech 1920 - 21 bylo standardizováno na konferenci v Londýně a ve 30. letech se přidaly staccato prvky.

Držení v Tangu je trochu jiné než v ostatních švihových tancích. Dáma je více vpravo a levou ruku má v pánově podpaždí, asi aby se v přístavní krčmě mohla odtáhnout od nevalně vonícího námořníka. Pohyb je rychlý, ostrý s výraznými změnami a plochý bez zdvihů. Tango je rafinovanou smyslnou výzvou tanečníků.

ukázaka tance Tango - ZDE


Valčík:

Vídeňský Valčík, původně papežem zakázaný, je, stejně jako Waltz, tančen ve ¾ rytmu s krokovým schématem krok-krok-přísun, ale s rychlejším tempem 60 taktů za minutu. Charakteristický je stálý točivý pohyb vpravo i vlevo.

Valčík je asi nejstarším společenským tancem, jehož počátky jsou z Alp 16. století. V té době se tam tancoval Landler, z něhož už v polovině 18. stol. vzniká Valčík. V roce 1758 byl zakázán vídeňským ministerstvem z mravnostních a zdravotních důvodů. Stejně tak byl zakázán i v Rusku za Kateřiny II. a v Berlíně. Přesto šel valčík dál a svého vrcholu dosáhl za Johanna Strausse ve druhé polovině 19. století. První standardizaci jeho kroků provedl K. von Markowitz v roce 1919.

Valčík je velmi rychlým tancem. A možná i právě pro tu stále překvapivou rotaci ve valčíku měnící se vpravo i vlevo je Valčík velice oblíbeným tancem jak mezi tanečníky, tak i mezi diváky

ukázka tance Valčík - ZDE


Slowfox:

Ladnost a elegance je tolik typická pro tanec, který pravděpodobně vznikl v Americe. Hudební struktura je 4/4 se 30 takty za minutu. Pohyb je velmi plynulý a ladný s elegancí a nadhledem anglického lorda. Charakteristickým znakem je jemná dlouhá pohybová vlna.

Slowfox je nejmladším ze standardních tanců. Jeho předchůdcem je tanec Foxtrot, který navazuje na jazzovou hudbu a jeho název pochází od H. Foxe, který s ním přišel v roce 1910. V Evropě byl pak uklidněn a zpomalen. V roce 1924 se od něj oddělil rychlejší Quickstep.

Původní Foxtrot byl svými zastánci ještě více zpomalen, stává se tzv. Slowfoxtrotem a ještě ten samý rok se tančil na soutěžích. V roce 1929 konference upravila tempo a standardizovala jeho kroky.

Pohyb Slowfoxu je velmi plynulý s malými zdvihy a klesy a méně výrazným točením. Zato jeho švih je velmi prostorový. Slowfox se často stává srdeční záležitostí tanečníka.

ukázka tance Slowfox - ZDE


Quickstep:

Zábavný, rychlý a nápaditý tanec se 4/4 rytmem a 50 takty za minutu je nejrychlejším standardním tancem. Počtáři lehkou matematikou zjistí, že tanečníka čeká 200 dob za minutu proti 180 dobám valčíku. Charakterem leží mezi waltzem a slowfoxem, navíc s množstvím poskoků a dalších rychlých akcí.

Quickstep vznikl v roce 1924 z tance Foxtrotu, jelikož na některé rychle hrané Foxtroty nešly tančit kroky pomalejšího Foxtrotu. Navíc se do něj silně promítl Charleston, v té době hojně tančený. Navíc k němu vzniklo hodně variací ovlivněných swingem a synkopami.

Na tanečníky, kteří si Quickstep během tance opravdu užívají, je vskutku radost pohledět, vypadají jako v úžasném letu doprovázeném energickou a svižnou hudbou, a tak se Quickstep velice snadno stává pravou diváckou lahůdkou.

ukázka tance Quickstep - ZDE